התפתחות אישית

איזה בחירות תעשו ב- 2019?

 

 

כן, גם אנחנו מודאגים מבחירות 2019 ובתכל'ס, אין מישהו שלא. רובנו מרגישים שאין באמת אופציה מושלמת. אז איך נדע במה לבחור? אבל אם כבר מדברים על בחירות, בואו ניקח את השיעור הזה לחיים שלנו וננסה להבין אם יש דבר כזה בחירות נכונות ובכלל איך אפשר לדעת מה לעשות? כל אחד מאיתנו היה רוצה שמישהו יקרין לו את סרט חייו ויראה לו מראש מה יקרה עם יבחר כך או אחרת ואז יהיה לו ממש קל להחליט. האמנם? לא בדיוק. מה שיפה בזה, שזה נכון לגבי החלטות קטנות בדיוק כמו לגבי החלטות גדולות. לא משנה אם מדובר בהחלטה מה לאכול כשקמים בבוקר או בהחלטה באיזו קריירה לבחור או באיזה שותף לחיים. אם גם לכם קשה לבחור, במיוחד בעולם המודרני שכל -כך מלא באפשרויות בלתי מוגבלות שזמינות בצורה מידיית כמעט, אז הכל בסדר כי אתם בדיוק כמו רוב האנשים בעולם. יחד עם זאת, יש כמה קווים מנחים שאם נאמץ אותם, הם יכולים לעזור מאוד לא רק בקבלת החלטות בצורה נכונה, אלא גם יכולים להפוך אותנו לאנשים חזקים יותר, אסרטיביים יותר ואפילו רגועים יותר. 

 

 

1. אין טוב או רע

הטעות הבסיסית שאנחנו עושים טרם קבלת החלטה, נובעת מהשיפוטיות שלנו. גם כלי האופציות העומדות בפנינו וגם כלפי עצמנו. מבחינת האופציות, אנחנו טועים לחשוב שיש אופציה טובה ואופציה רעה, אבל זה לא באמת עובד ככה. במציאות, עומדות בפנינו כמה אופציות שלכל אחת מהן היתרונות והחסרונות שלה וכל אחת מהן, תוביל אותנו למקום מסוים בחיים שלנו. השיפוטיות שלנו באה לידי ביטוי גם כלפי עצמנו: אנחנו נוטים לחשוב שבגלל שאנחנו לא מסוגלים לראות את התוצאות הסופיות טרם קבלת ההחלטה, אז אנחנו לא מספיק חכמים ואז אנחנו מייסרים את עצמנו על זה ובוחרים מתוך לחץ ושיפוט עצמי ואז הבחירה שלא נעשית מהמניעים הנכונים, היא בדרך כלל לא הבחירה הנכונה. אם נדע מראש שאין אופציה טובה או רעה, אלא יש כמה אופציות ונצליח להסתכל על התמונה הרחבה בצורה אובייקטיבית, בדרך כלל, גם נקבל את ההחלטה הנכונה יותר עבורנו וגם נהיה שלמים יותר עם כל החלטה שלנו.

 

2. עד כמה זה באמת משנה 

שאלה שחשוב לשאול את עצמנו לפני קבלת כל החלטה משמעותית שקשה לנו לקבל היא: האם זה יהיה חשוב לי עוד שנה מהיום? חמש שנים? 10 שנים? על ערש דווי? איך זה ישפיע עלי? אם זה לא באמת חשוב או לא באמת ישפיע, אז פשוט להחליט כמה שיותר מהר ולעמוד מאחורי ההחלטה ואם זה כן חשוב, אז לשאול את עצמכם, איך ארגיש לגבי כל האחת מהאופציות שאבחר בעתיד ופשוט לבחור בזו שעושה לכם הכי טוב.

 

 

3. להתנתק מכל השפעה סביבתית

כל החלטה או בחירה שנעשית מתוך לחץ, פחד או ציפיות של מישהו אחר, תהיה שגויה ותוביל למקום פחות טוב ממה שאתם רוצים או מהמקום בו אתם נמצאים היום. לכן, כשאתם עומדים מול החלטה חשובה, חשוב שתתנתקו הכל ההפרעות. תשבו במקום שמרגיע אתכם, לבד, בלי טלפונים והתייעצויות. תעשו דמיון מודרך או מדיטציה לפני אם צריך, ממש תנקו את הראש ותחשבו על האופציות העומדות בפניכן ושאלו את עצמכם לאן כל אחת מהן תוביל ומה זה יגרום לכם להרגיש, איפה זה יגרום לכם להיות בחיים שלכם עוד שנה, שנתיים, חמש מהיום? הכי חשוב שלא תשוו את עצמכם לאף אחד אחר ושלא תפעלו על פי ציפיות של הסביבה אלא שהבחירה תהיה כל כולה שלכם ותהיו שלמים איתה.

 

 

4. קבלת החלטות כהזדמנות לגדילה והעצמה אישית

קחו בחשבון שלאופן שבו אתם לוקחים החלטה, יש משקל מאוד חשוב בעיצוב האישיות שלכם ולא משנה מה ההחלטה או מה התוצאה. בהקשר הזה, פנינו  לאריה קגן, מייסד ומנהל "מכללת קגן ל-nlp והתפתחות אישית" ושאלנו אותו: כמי שמלווה אנשים בתהליכי התפתחות שונים ובשלבים שונים בחייהם, איזה כלי או שיטה שעובדת, יכול כל אחד מאיתנו לאמץ כדי להצליח ולעשות בחירות או החלטות נכונות בחיים? 

 

" אין שיטה או סוד או איזה קסם כמו שכולנו רוצים להאמין שיש והלוואי שהייתה, אבל כן אפשר לראות איך אנשים מצליחים, לוקחים החלטות בחיים האישיים שלהם ולעשות בדיוק מה שהם עושים, ב- nlp קוראים לחיקוי הזה Modeling וזה מתחלק לכמה שלבים: 1. הבסיס שצריך להגיע לפני הכל הוא: לפעול מתוך מצב רגשי רגוע ולא מתוך לחץ. 2. אחרי שנרגענו 🙂 , חשוב לאסוף כמה שיותר נתונים יבשים על כל אחת מהאפשרויות העומדות בפנינו, כמה שיהיה לנו יותר מידע, כך יהיה לנו קל יותר להחליט. 3. לקחת בחשבון שהחלטות בחיים הם לא שחור ולבן וכל החלטה שניקח, לא תהיה מושלמת, לכל החלטה, היתרונות והחסרונות שלה. 4. יש משפט שאומר שאנשים מצליחים מחליטים מהר (אחרי שעברו והבינו את שלושת השלבים הראשונים) ועומדים מאחורי כל החלטה שלהם, לא משנה מה יהיו התוצאות ואנשים לא מצליחים, מחכים לרגע המושלם. אפשר לקחת כהשראה עוד משפט דווקא מעולם העסקים: good is good enough. כלומר: על תחכו לאופציה המצויינת שאולי תגיע יום אחד, ברגע שזה טוב, זה טוב מספיק כדי לקבל החלטה ולפעול".

 

לסיכום ובהקשר של בחירות 2019: גם אם איו לכם מועמד מושלם, הכי חשוב להחליט ולבחור, אחרת הקול שלכם פשוט ילך לאיבוד ולא תצליחו להשפיע אפילו בקצת על עתיד המדינה הזאת. תזכרו, שלפעמים אנחנו פשוט צריכים לבחור את הרע במיעוטו ופשוט להתייחס אליו כטוב. מי יודע? אולי בסוף הוא באמת יהיה הכי טוב עבורנו. 

 

 

תגיות

הוסף תגובה

לחץ כאן להוספת תגובה

אודות המחבר

דנה אלקבץ

מנהלת, כותבת ועורכת התוכן בבאזוקי. קופירייטרית, כותבת ועורכת תוכן יותר מעשור. בנוסף, שחקנית ואמא ל-3. חיה ונושמת תוכן מאז ומתמיד. אוהבת מילים ואנשים והכי אוהבת להגיש את המילים הנכונות לאנשים הנכונים. לגעת, לרגש ולהעשיר עולמות דרך המילה הכתובה ובכלל, פריקית של תוכן איכותי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות