מדע וטכנולוגיה

איפה תהיו כש'בראשית' תנחת על הירח?

חייבים להודות בעובדה שיחסית למדינה כל כך קטנה אנחנו גדולים ומשמעותיים בהישגים שלנו ויש לנו ללא ספק מקום מכובד בתחום המדע, הטכנולוגיה והסלולר. הראש היהודי לא מפסיק להבריק ועכשיו גם בתחום החלל. 'בראשית' גאווה ישראלית אמיתית. החללית הישראלית הראשונה שעושה את דרכה לירח. כשהיא תגיע לשם, נהפוך למדינה הרביעית שנוחתת על הירח אחרי ברית המועצות, ארה"ב וסין. 

 

 

 

הכל התחיל ב- 2010, כששלושה יזמים צעירים: יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ווינטראוב, נרשמו לתחרות Lunar X Prize  של גוגל כשלעיניהם מונחת זכייה בפרס של 20 מיליון דולר עבור הנחתת חללית ישראלית בלתי מאוישת על הירח.

הם לא זכו בפרס, אבל זה לא עצר אותם מלהמשיך להשקיע ולעבוד במרץ על הפרויקט שלהם שזכה לשם SpaceIL. הפרויקט המשיך לרקום עור וגידים, מה שהוביל לגיבוי כספי של משקיעים פרטיים ולאחר מכן גם לתמיכה של התעשייה האווירית וסוכנות החלל הישראלית. התמיכה הזו, קידמה הסכמים עם סוכנות החלל האמריקאית NASA ו SPACEX.

 

המדינה הראשונה שנחתה על הירח הייתה בריה"מ בשנת 1966, ארה"ב עשתה את זה  ב- 1969 וסין ב- 2013. ספינת החלל "בראשית" מתוכננת לנחות על הירח ב – 11.4.2019 ולשים אותנו על מפת העולם, או ליתר דיוק מפת החלל העולמית. יש לציין שבניגוד למדינות שנחתו על הירח לפנינו, שם היוזמות היו יוזמות ממשלתיות, כאן מדובר ביוזמה שמונהגת על ידי עמותת SpaceIL הישראלית, הממומנת בעיקר על ידי תורמים וקרנות יהודיות מרחבי העולם.

 

מוריס קאהן, נשיא חברת SpaceIL והמשקיע המשמעותי ביותר בחברה, שואף לכך שהיוזמה הזו בה הושקעו 100 מיליון דולר ועבודה קשה של צוות מדענים, יזמים ומהנדסים, לא רק תתרום רבות לחקר החלל בעתיד אלא גם תהווה אבן דרך חשובה בדרך לפיתוח עתידי של נסיעות פרטיות לירח.

 

 עופר דורון, מנ"כל התעשייה האווירית, מאמין שפרויקט זה ימשיך ויעודד ילדים לחקור וללמוד מדע וטכנולוגיה, מה שימשיך ויביא לישראל השגים בינלאומיים שהם מקור לגאווה לאומית. 

 

 

 

תגיות

תגובה אחת

לחץ כאן להוספת תגובה

  • עופר דורון לגמרי צודק כשהוא אומר שזה ימשיך לעודד ילדים לחקור וללמוד,מכיוון שעכשיו העובדה שישראל שיגרה חללית לחלל הופך את העניין לאישי יותר ולא משהו רחוק ובלתי מושג שרק מעצמות עולם ענקיות עשו.זה מראה שהכל אפשרי שאיפה שיש רצון עז יש הזדמנויות וקידמה. בהחלט דוגמה נהדרת לילדים.

אודות המחבר

דנה אלקבץ

מנהלת, כותבת ועורכת התוכן בבאזוקי. קופירייטרית, כותבת ועורכת תוכן יותר מעשור. בנוסף, שחקנית ואמא ל-3. חיה ונושמת תוכן מאז ומתמיד. אוהבת מילים ואנשים והכי אוהבת להגיש את המילים הנכונות לאנשים הנכונים. לגעת, לרגש ולהעשיר עולמות דרך המילה הכתובה ובכלל, פריקית של תוכן איכותי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות