הורות

חופשת פסח עם הילדים !?

 

 

 

 

הכותבת היא ריטה רושל, בעלים ומנהלת "גן הדרים" בנתניה, גננת מוסמכת בכירה, מדריכת קבוצות הורים ומשפחות, סופרת ומחברת ספר ילדים ״צחצוח בלי ויכוח״

 

אני אוהבת חגים. אוהבת את האווירה החגיגית מסביב, את המחשבה על מה לקנות למי, את רשרוש הצלופן והעטיפות, אוהבת להעניק מתנות, אוהבת מאוד לארח בחגים, אך יותר אוהבת להתארח… אני אוהבת את תחושת החופש מהעבודה (וזה לא משנה כמה אני אוהבת את העבודה שלי, החופש ממנה לפעמים נחוץ!), אוהבת לא לקום מוקדם בבוקר (כן לקום מוקדם בבוקר, אבל לא כדי לצאת לעבודה), אוהבת לא להכין כריכים לילדים בבוקר, אוהבת לא להכין בגדי בית ספר ערב לפני… אוהבת! אוהבת לבלות עם המשפחה, לתכנן כל יום מה עושים, גם אם זה חופש של יומיים, אוהבת פשוט מנוחה מהשגרה. אגב, הכי בעולם אני אוהבת את השגרה המשוגעת שלי, אבל כן… לפעמים הגוף והנפש תובעים מנוחה. חג פסח בהחלט מספק לי חופשה ארוכה יחסית לשאר החגים ומזמן עבורי שגרה קצת שונה, זו שאני מכירה פחות במהלך השנה, שגרה שקוראים לה "ילדים 24/7".

 

אז בואו נדבר קצת על איך מעבירים חופשה ארוכה עם ילדים?! קודם כל, בכיף! כדי שזה יעבור בכיף, מציעה לכם לגשת לזה בכיף, באנרגיות טובות והרבה רצון לעשות פאן ביחד. אנחנו לא חושבים על זה בכלל, אבל גם הילדים שלנו זקוקים למנוחה וחופש. הם קמים כל בוקר, בדיוק כמונו, הולכים לגן או בית ספר, כל היום עושים דברים, משחקים, פותרים בעיות חברתיות ורבות אחרות, לומדים את האנשים מסביב, מגלים דברים חדשים, רבים, מתפייסים, בוכים, צוחקים, אחרי הצהריים הם הולכים לחוגים, לימי הולדת של חברים, לימי גיבוש ומסיבות, משחקים בגני שעשועים, במילה אחת- וואו! יש להם עולם ענק  ושלם של רגשות, חוויות וגילויים. הם באמת מתעייפים, בהתאם לגיל והתפתחות שלהם. אז יש מצב שהחופש הזה עבורם גם חשוב.

העצות הבאות יעזרו לכם ולילדים שלכם ליהנות ביחד בחופשת פסח הקרובה, כולן פשוטות, יישימות ולא דורשות מאמץ (טוב, אולי רק קטן :)).

 

                          

התחילו לדבר עם הילדים על החופש הקרב כבר עכשיו

ההכנה לכל שינוי שגרה ולו הקטן ביותר, חשובה בכל גיל.  דברו עם הילדים על כל הפרטים הנחוצים בנוגע לחופש הקרב: איפה תהיו בליל הסדר, מי (מההורים) יהיה בבית במהלך חול המועד ובאלו ימים, כמה ימים החופש ומתי תחזרו לשגרה. במידה ואתם נוסעים לחו"ל או לטייל בארץ, שתפו את הילדים לאן ובאילו ימים וכל דבר אחר שנראה לכם נכון לשתף אותם. מדובר פה בדברים שאתם, ההורים, החלטתם  בנוגע לחגיגת החג והחופש ואין על החלטות אלה שום השפעה של הילדים, זה השיתוף.

 

 

 

 

החליטו יחד עם הילדים על חלק מהבילויים של החופש

זו ההתייעצות. תתחילו במשפט "חשובה לנו דעתכם…" ותאמרו להם שחשבתם לבקר במקום מסוים, תשאלו מה דעתם על זה? תשאלו אותם מה היו רוצים לעשות, איפה לבקר, איפה לטייל. בכדי לעזור להם להתמקד, תציעו כמה אפשרויות. תאפשרו להם לבחור. לא תמיד הם רוצים ללכת למקומות שאנחנו בטוחים שהם רוצים ללכת, ההתייעצות איתם ומתן הבחירה יובילו למקומות רצויים ולהרבה מצב רוח טוב.

 

 

תכננו את החופש ביחד עם הילדים

כהמשך לשני הסעיפים הקודמים, בנו יחד טבלה או תכנית לחופש. במידה וזוג הורים מתחלפים ביניהם וכל אחד נשאר עם הילדים בימים אחרים, תציעו לקרוא לימים אלה "יום מדהים עם אמא" ו-"יום מעולה עם אבא" או תתנו לילדים לקרוא לזה אחרת. כיתבו מה מתוכנן בכל יום, גם אם התכנון חלקי כרגע. ליד כל בילוי תציעו לילדים לצייר משהו שמאפיין את היום הזה (סתם נחמד). צרו טבלה צבעונית ושמחה ואפשרו לילדים לתת שם/ כותרת לטבלה,  כמו למשל "חופשת פסח החלומית שלנו" או "החופשה שכל כך חיכינו לה".

חתמו יחד מתחת לטבלה. ילדים אוהבים לעשות הסכמים וזה סוג של בניית חוזה משותפת שתחתיו חייבים לחתום!

 

 

בחרו את המלחמות שלכם בחופש

זה נכון לא רק בהקשר של חופש. פשוט בימים הארוכים של ה"ביחד", עלולות להתעורר הרבה יותר מלחמות, הרבה יותר ויכוחים, אי הבנות, ריבים.  תשתדלו לתת לחופש הזה להיות "זורם" ומאפשר יותר. תמיד בחופשות אנחנו חורגים מהרגלינו באוכל, בממתקים, בשעות שינה וזה ממש ממש בסדר. אפשרו לילדים לחוות את זה, אך תציינו  שככה זה בחופש. ככה בקטנה, לפעמים תזכירו להם שתהיה עוד חזרה לשגרה…:) מלחמות, ויכוחים, נאומים – לא יתרמו לאווירת החופש, הם עלולים לעייף ולכער.

 

שני הצדדים אחראים על הצלחת החופשה (ורצוי שהילדים ישמעו את המשפט הזה!) ובכל זאת אנחנו המבוגר האחראי ובידינו היכולת לא לכעוס על כל דבר ולתת לזה  להיות משוחרר יותר. הם בטח יהיו תוססים יותר, נרגשים יותר, ישתוללו הרבה יותר- הכי כיף! הם שמחים להיות בחופש, הם שמחים להיות איתנו!

 

תנסו ליהנות מהחופש שלכם

לפני יומיים אמרתי לאמא אחת: "איזה כיף, עוד מעט יוצאים לחופש…" היא הסתכלה עליי במבט כמעט כועס: "איזה כיף בראש שלך? (מילים שלה) אני מפחדת מהחופש הזה, הלוואי ויכולתי לעבוד גם בחופש…" אז לא! תראו בחופשת פסח הקרובה הזדמנות להיות עם הילדים, להכיר אותם עוד קצת, לבלות ביחד כמשפחה- אלה הדברים שיש לנו הרבה פחות בשגרה. תראו בחופשת פסח הקרובה מתנה שיכלה גם לא להינתן! גם כשתהיו עייפים, כועסים ותחשבו שהנה, הולך להיגמר הכוח, תנשמו עמוק ותמשיכו. בסוף זה ייגמר ונתגעגע אליהם שוב וזיכרו, גם הילדים שלכם מחכים להיות אתכם בחופש! הם גם לא רואים אתכם הרבה בשגרה והם גם מתגעגעים!

 

מכאן, נשאר רק ליישם.  בגדול, השד לא נורא כל כך! תחלמו אותו חיובי- הוא יהיה חיובי! תהנו, תטיילו, תבלו, תאכלו ובכל ריבוי המשימות הזה, אל תשכחו להגיד לילדים כמה אתם אוהבים וכמה כיף לכם איתם בחופש!

 

הוסף תגובה

לחץ כאן להוספת תגובה

אודות המחבר

ריטה רושל

ריטה רושל, נשואה ואמא ל-3 ילדים, כל יום בחיי לומדת ונהנית בזכותם. גננת במקצועי, מה שאומר שאני אמא שנייה לעוד 24 אוצרות שגם מהם אני לומדת כל כך הרבה. בשעות הפנאי הנדירות שלי, אני משקיעה בכתיבה על המסע האישי שלי כאמא, גננת ומנחת הורים בגישת אדלר.
roshalrita@gmail.com

שינוי גודל גופנים
ניגודיות