כסף וכלכלה

כמה יעלה לנו האירוויזיון?

 

Eurovision 2018

 

 

תעשו חשבון פשוט. לא זה ממש חשוב, במיוחד כשמדובר באירוויזיון: זה מתחיל בכמה אנשים יגיעו לכאן, כשלוקחים בחשבון את נציגי המדינות הנבחרים והמשלחות שלהם והתיירים שיגיעו בעקבותיהם, ממשיך לכמה תעלה להם לינה בתל אביב המארחת שעל זה יש המון מה להגיד ונגמר בכמה יעלה הכרטיס אם בכלל יצליחו להשיג כזה, לאור סאגת הכרטיסים שמתחוללת בימים האחרונים

 

אז בואו נתחיל

 

סמוך להכרזה על תל אביב לעיר המארחת של אירוויזיון 2019, בעקבות הזכייה באירווזיון 2018, אישרו את השתתפותן 27 מדינות, מאוחר יותר הצטרםו אליהן עוד 15 מדינות כאשר בפברואר האחרון, הסירה אוקראינה את השתתפותה. מה שמשאיר אותנו עם 41 מדינות נכון לעכשיו, כחודשיים לפני האירוויזיון. כמובן שכל נציג מגיע עם המשלחת שלו, מה שבגדול מביא אותנו להערכה גסה של כ- 1500 נציגים מהמשלחות. לגבי הקהל, לפי הערכות של עיריית תל אביב, צפויים להגיע בין 10,000 ל- 18,000 תיירים למהלך השבוע בו יתקיימו שני חצי הגמר וגמר האירוויזיון הגדול. המספרים האלה הם לא עניין של מה בכך עבור העיר תל אביב, זהו מספר מבקרים יוצא דופן בגודלו, אפילו עבור עיר ללא הפסקה כמו תל אביב.

 

אז מה עושים? 

 

ישנן כמה פתרונות לינה אפשריים עבור התיירים המבקשים להתארח כאן. הראשון הוא כמובן להשכיר דירות גם מחוץ לגבולות תל אביב- יפו בערים כמו רמת גן, גבעתיים ואפילו להתרחק לראשון לציון וחולון. הפיתרון השני שמציעה עיריית תל אביב, הוא הקמת אתר קמפינג זמני לחודשיים האירווזיון ועד מצעד הגאווה שיספק כ- 2,000 מקומות לינה ברמות ותנאים משתנים שיותמחרו בהתאם. השלישי, הוא השכרת דירות בתל אביב וכאן נכנסת השאלה שמעוררת סערה ב- Airbnb, האם לקחת מחיר הוגן שעומד על סכומים שבין 180-200 ש"ח עבור השכרת הדירה לילה בשוטף מהתיירים שיגיעו לאירווזיון או לנצל את המומנטום ואת המחסור בדירות ולגבות מחיר מופקע של 600-800 ש"ח ואולי אפילו יותר, שיסגור למשכירים את החודש במיוחד אם מדובר בסטודנטים המתגוררים בתל אביב ויש להם את האופציה לגור אצל ההורים למשך שבוע האירוויזיון או בצעירים שגרים בדירות שותפים. אין ספק שמחיר הוגן יהפוך את משכירי הדירות לשגרירים של רצון טוב וישאיר למבקרים טעם טוב בפה וחשק לחזור לפה שוב וגם כסף לעשות את זה, אבל פה כבר עולה שאלה של מוסריות אל מול רצון או צורך לעשות הרבה כסף בזמן קצר. ישנם בעלי דירות שמתוך אידיאליזם העלו את מחיר דירתם לתקופה זו רק בקצת, מתוך מחשבה על הפנים של הישראלי וישראל בכלל ועל הרושם שיותיר הביקור על המבקרים. האופציה הרביעית, היא מלונות בתל אביב והסביבה, שברובם סמוך להכרזה על תל אביב כמארחת קיפצו המחירים ביותר מ- 1,000% למלונות 4 כוכבים ויותר מ- 100% למלונות חמישה כוכבים, למהלך תקופת האירווזיון וגם בסופ"ש אחרי.

 

 

ומה עם הכרטיס? 

 

נתחיל מהסוף ונדבר רגע על מה שקרה אתמול ומכונה "מחדל הכרטיסים": בזמן שכל רוכש הוגבל לרכישת 2 כרטיסים לכל אחד מהאירועים, הצליחו איכשהו 300 בכירים בתעשיית התקשורת והספורט לקבל העדפה במכירה ולרכוש מספר גדול של כרטיסים עבור עצמם ומקורבים, מה שבעצם סגר את המכירה כשעה לאחר פתיחתה. אלו שכן הצליחו לקנות כרטיסים, הופתעו לגלות שמחירם עומד על סכום שבין 1,150 ל-2,000 ש"ח, גבוה בהרבה מהאירועים הקודמים שנעו בין 35 ל- 300 יורו בליסבון או בסכום ששווה למקסימום 630 ש"ח בפורטוגל. למבקרים שלא בוער להם לצפות באירוויזיון בלייב, יש את האופציה לצפות בשני חצאי הגמר והגמר שיערך ב18.5.19 על גבי המסכים בכפר האירוויזיון בגן צ'ארלס קלור.

 

 

וכמה כל זה יעלה לנו? 

בשלוש מילים: לא זול בכלל. למרות כל הכספים שייכנסו מהרווחים הצפויים, לפי הצפי, הפער בין ההכנסות הישירות מהאירוח להוצאות אמור לעמוד על 104 מיליון ש"ח. נכון לאוגוסט 2018, עלויות האירוויזיון הכוללות עמדו על כ – 157 מיליון שקל, לפי התחזית שהוגשה לממשלה על ידי תאגיד השידור "כאן" שנדרש להגיש לאיגוד השידור האירופי, בעל הזכויות באירוויזיון, ערבות של 12 מיליון יורו עד ה- 1.8.18.

 

אחרי כל זה ומעבר לכל החישובים ואולי אפילו לפני, כדאי שרגע נעצור לעשות חשבון נפש. כל תייר או נציג שמגיע לכאן, ישמשו אחרי זה כשגרירים שלנו בעולם ויחלקו את חווית הביקור שלהם בארץ גם הרבה אחרי, אז אולי כן משתלם לנו להיות קצת יותר הוגנים גם במחירים ולהשאיר טעם טוב למי שכן החליט להגיע לכאן ולהנות ממה שיש לנו להציע. 

 

 

תגיות

הוסף תגובה

לחץ כאן להוספת תגובה

אודות המחבר

דנה אלקבץ

מנהלת, כותבת ועורכת התוכן בבאזוקי. קופירייטרית, כותבת ועורכת תוכן יותר מעשור. בנוסף, שחקנית ואמא ל-3. חיה ונושמת תוכן מאז ומתמיד. אוהבת מילים ואנשים והכי אוהבת להגיש את המילים הנכונות לאנשים הנכונים. לגעת, לרגש ולהעשיר עולמות דרך המילה הכתובה ובכלל, פריקית של תוכן איכותי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות