התפתחות אישית

מה תרצו להיות כשתהיו גדולים?

 

 

 

כששאלו אתכם מה תרצו להיות כשתגדלו, יכול להיות שהייתם מהילדים האלה שענו תשובה אחת נחרצת ובאמת הלכו על הכיוון הזה עד הסוף בחייהם הבוגרים, או שמאז השתנה הרצון שלכם מקצה לקצה ובסופו של דבר, פניתם לתחום אחר לגמרי. יכול גם להיות שכרגע, אתם עומדים בצומת דרכים שתפסה אתכם קצת אחרי צבא או אחרי הטיול הגדול, אחרי לידה והתכווננות מחדש או באמצע החיים, כשפשוט נמאס לכם ממה שעשיתם עד היום ובא לכם להחליף מקצוע למשהו שתמיד חלמתם עליו. אז איך עושים את זה? איך מחליטים לאיזה תחום ללכת ומה ללמוד כשהמבחר כל כך גדול? מה הכי חשוב? תואר או מקצוע? ואם זה תואר, אז תואר ראשון או שתהיו חייבים להמשיך לתואר שני? על מה כדאי ללכת, משהו תאורטי שיפתח לכם אופציות נרחבות ומגוונות או משהו ספציפי ופרקטי? יש כל כך הרבה שאלות שעולות כשחושבים לבחור מקצוע או עיסוק חדש. אז כדי לעשות לכם קצת סדר בבאלגן, אספנו את הנקודות החשובות ביותר בדרך לשינוי המקצועי שלכם:

 

1. מה אתם הכי אוהבים לעשות?

לא משנה עם ההורים שלכם עדיין משפיעים עליכם בבחירת המקצועי בצורה זו או אחרת או לא, המקצוע שלכם או מה שתעשו הולך לתפוס לכם את רוב שעות הערות ולפעמים גם את הלילות וסביר להניח שמה שלא תבחרו, אתם תשקיעו שעות רבות בלימוד וצבירת ניסיון. אז כדי שכל זה לא יהיה לחינם וכדי שלא תבזבזו זמן יקר, כדאי שתשבו עם עצמכם ותחשבו מה אתם הכי אוהבים לעשות. המלצה שלנו: צרו רשימה מסודרת של הדברים שאתם אוהבים לעשות בסדר יורד, מהדבר שאתם הכי אהובים לדבר שאתפ פחות אוהבים. זה אולי יצריך מכם כמה דקות השקעה אבל זה שווה את הזמן שתשקיעו ולגמרי יכול לדייק אתכם. טיפ חשוב: כתבו כל מה שעולה לכם לראש, גם אם זה מרגיש לכם כמו תחביב שלא ניתן להתפרנס ממנו, בעידן הטכנולוגי בו אנחנו חיים, אפשר עם קצת יצירתיות להתפרנס כמעט מכל דבר.

 

2. במה אתם הכי טובים

יכול להיות שכתבתם שאתם הכי אוהבים לשיר אבל אין מה לעשות ואתם פשוט זמרים גרועים. לכן, אתם צריכים להיות כנים עם עצמכם ולהבין במה אתם באמת טובים ושוב, לא משנה אם זה נראה לכם כישרון שלא קשור בהכרח לאף מקצוע, כתבו אותו וזכרו שזהו תהליך בו אתם צריכים לשקף את המציאות כמו שהיא ולא לעבוד על עצמכם בגלל ציפיות חיצוניות או בגלל שאתם טועים לחשוב שאתם צריכים להוכיח משהו למישהו. כל כישרון או יכולת שיש לכם, שאתם יודעים שאתם טובים בה מאז שאתם זוכרים את עצמכם, יכולה להיות רלוונטית למקצוע שתבחרו.

 

3. מה היה מאז ומתמיד החלום שלכם 

לא מדובר כאן על פנטזייה הזויה וחסרת מעצורים כמו להיות גיבור על למשל. אבל לכל אחד מאיתנו יש את הייחוד שלו, את המשהו המיוחד שהוא מביא לעולם. יחד עם זאת, זכרו שאנחנו אנשים בוגרים עם רגליים על הקרקע (בתקווה), אז פשוט שאלו את עצמכם מה תמיד רציתי לעשות? מה היה החזון שלי? איך רציתי לגעת בעולם? מה רציתי להביא לעולם שהוא שלי? מה תמיד חשבתי שחסר ושאני יכול לשנות?

 

4. במה כרוכים הלימודים? 

כשמתלבטים בין מוסדות לימודיים, צריך לקחת בחשבון כמה פרמטרים: מה משך זמן הלימודים האם זה יסתדר עם עבודה או אולי בכלל תצטרכו ללמוד בלימודי ערב, מכיוון שאתם חייבים להמשיך להתפרנס ולעבוד בשעות הבוקר? מה צפיפות המערכת? המטלות? כמה השקעה תידרש מכם בבית והאם תוכלו לעמוד בכל המשימות והמטלות שיוטלו עליכם בהצלחה? לפני שאתם ממהרים להירשם ללימודים, שוחחו עם מישהו שעשה את זה לפניכם ועובד היום בתחום המבוקש. אם זה לא חבר או חבר של חבר, היום כל כך קל להגיע לאנשים חדשים דרך הרשתות החברתיות, הפורומים, הווטסאפ והפייסבוק. חשוב שתבינו לעומק מה המקצוע שאתם מכוונים אליו אומר. טיפ: בשיחה עם יועץ לימודים במוסד המבוקש, או בכמה מוסדות במקביל, תוכלו לבקש טלפון של אחד מהבוגרים שלהם, שוחחו עימו ונסו להבין מבין השורות אם הוא באמת היה מרוצה מהלימודים ומה קורה איתו היום? האם הוא עובד? האם זה מוסד לימודים נחשב? האם הלימודים באמת קידמו אותו מקצועית או שכל מקום עבודה שאליו הוא פנה דרש ניסיון? ועוד.

 

5. מה פוטנציאל ההשתכרות במקצוע המבוקש

אין מה לעשות אבל בסופו של דבר, אתם צריכים גם להרוויח מהעבודה שלכם. ישנם מקצועות שבהם תצטרכו לעבוד מאוד קשה על מנת לטפס בסולם השכר, אל מול מקצועות בהם פוטנציאל ההשתכרות גם מתחיל גבוה וגם עולה בקצב מהיר. אחרי שהבנתם מה הכיוון שלכם, בדקו במה תרצו להתמחות בתחום הזה. בהייטק למשל, ישנם מקצועות שהמשכורת ההתחלתית בהם יכולה להתחיל מ 2 ספרות ומשם רק לעלות.

 

6. מה שעות העבודה

אם כבר דיברנו על הייטק, אז זה לא שקר שהמשכורות יכולות להיות מאוד גבוהות, אבל בדרך כלל זה מצריך שעות עבודה מרובות, עד שעות הערב ואולי אפילו הלילה ולא לכולם זה יכול להתאים. כתבו באותה מחברת כחלק מהתכווננות שלכם לעיסוק החדש, מה שעות העבודה האידיאליות מבחינתכם ונסו להיות הכי מדויקים שיש. התחשבו בסטטוס הנוכחי שלכם ובתכנון שלכם לעתיד האישי והמשפחתי. לדוגמה: אם אתם הורים לילדים, נשואים טריים, או רווקים, זה ישנה את שעות העבודה שיחשבו נוחות בעינכם. אם מראש בחרתם מקצוע שברור לכם שלא תתאפשר בו גמישות אז עומדות בפניכם 2 אפשרויות: 1. או שתבדקו מי יכול להוות עבורכם גיבוי כשאתם בעבודה, זה יכול להיות מישהו מהמשפחה, בן הזוג או בייביסיטר בתשלום. 2. תשנו את המקצוע או שתמצאו נישה בתוך המקצוע שכן עונה על דרישות שעות העבודה שלכם.

קחו בחשבון שישנן משרות שדורשות משמרות לילה כמו אחיות למשל, נסיעות מרובות בארץ לצורך פגישות או נסיעות לחו"ל במסגרת העבודה. חשבו היטיב לפני שאתם צוללים פנימה, מכיוון שזה יכול לגרום לכם לתסכול רב שלא לדבר על קדנציה קצרה שעלולה להשאיר אחריה גשרים שרופים.

 

8. חשבו פרקטי

מעבר לכל החלומות, החזון והרצונות שלנו, אנחנו מחוייבים לחשוב בצורה פרקטית וקרה: שזה אומר כמה השקעה תצטרכו להשקיע כשאתם פונים למקצוע חדש לעומת פוטנציאל התעסוקה וגובה השכר. בנוסף, מוסדות לימוד ומכללות רבות מציעות עזרה בהשמה או השמה לאחר הלימודים, זוהי נקודה מאוד חשובה מכיוון שהקושי הגדול העומד בפני רוב מסיימי הלימודים הוא הקושי במציאת עבודה בתחום. ללמוד זה תמיד נחמד ומעשיר, אבל לא תמיד פרקטי. בדקו מה אחוז ההשמה לאחר סיום הלימודים והאם התחום שבחרתם, מספיק מבוקש או שהוא משהו נישתי ונדיר. בדקו גם מה אופציות התעסוקה שלכם בסיום ההכשרה. זה יכול להיות פרלינס במקרה שבחרתם באחד ממקצועות העיצוב למשל, או שכיר או אולי עבודת ערב, אם בחרתם באחד ממקצועות העריכה או התקשורת לדוגמה. שאלו את עצמכם מה מתאים לכם באופן אישי.

 

 

לסיכום, חיים רק פעם אחת ויש כל כך הרבה דרכים להתפרנס. כמו שכל אחת ואחד מאיתנו הוא עולם ומלואו, כך גם לכל אחד מתאים משהו אחר. אין שום סיבה לבחור בלימודים או מקצוע שיגרום לכם לסבול ולרצות להישאר במיטה כשאתם מתעוררים בבוקר. אז חישבו היטב ובדקו את כל המשתנים מסביב וזכרו שבדיוק כמו בבחירת בן זוג, זה לא המקום לזרום עם כל מה שמציעים לכם, כי אתם מכירים את עצמכם יותר טוב מכל אחד אחר וכשתחליטו וזה יהיה נכון ומדויק עבורכם, תלכו על זה עם כל הלב ובשיא התשוקה וזה הדבר הכי חשוב שיש בחיים. 

 

תגיות

תגובה אחת

לחץ כאן להוספת תגובה

  • מסכימה מאוד עם מה שכתוב, אפשר להוסיף שם עוד סעיף, ולכתוב שאף פעם לא מאוחר מידי לעשות שינוי של קריירה בחיים.

אודות המחבר

דנה אלקבץ

מנהלת, כותבת ועורכת התוכן בבאזוקי. קופירייטרית, כותבת ועורכת תוכן יותר מעשור. בנוסף, שחקנית ואמא ל-3. חיה ונושמת תוכן מאז ומתמיד. אוהבת מילים ואנשים והכי אוהבת להגיש את המילים הנכונות לאנשים הנכונים. לגעת, לרגש ולהעשיר עולמות דרך המילה הכתובה ובכלל, פריקית של תוכן איכותי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות