מדע וטכנולוגיה

מה זה VPN ולמה אתם פשוט חייבים את זה?

ראשי התיבות של VPN פירושן Virtual Private Network. ה – VPN נולד כצורך של חברות גדולות וממשלות שרצו לאבטח את הנתונים שלהם ולשמור על פרטיותן. נגיד שלחברת ענק מסוימת יש בסיס אם בספרד אבל היא רוצה שהנתונים העסקיים שלה יהיו פתוחים לעובדים בסניפיה המרכזיים שנמצאים במקומות שונים בעולם, מבלי להיות חשופה לאקרים או לגניבות רשת תוך כדי שמירה על המידע העסקי שלה בצורה מאובטחת. מכיוון שזה בלתי אפשרי לחבר כבל פיזי בין ספרד לארצות הברית למשל, היא משתמשת ב VPN שמשמש ככבל וירטואלי דרכו עובר המידע בדרך מאובטחת.

 

 

 

אז למה המשתמש הפרטי צריך VPN ומהם היתרונות הנוספים והכל כך חשובים שלו?

נתחיל מהסוף ונגיד שבעצם VPN הופך את האינטרנט למקום שהוא צריך להיות, שזה אומר מאובטח וזמין מכל מקום בעולם. אז התחלנו בזה שהסברנו מאיפה נולד הצורך בו, אבל מעבר לזה, למשתמש הפרטי יש לפחות 2 סיבות טובות להתקין VPN:

 

שינוי מיקום

כאשר אתם גולשים במחשב הפרטי שלכם ורוצים להיכנס לאתר מסויים, אתם מקלידים את כתובת האתר המבוקש בשורת הכתובת ואז בעצם מה שקורה מאחורי הקלעים זה שלאתר המבוקש נשלחת כתובת ה – IP שלכם, שמשמשת ככתובת מגוריכם לכל דבר, מה שמאפשר לאתרים בהם אתם גולשים לעקוב אחרי הרגלי הגלישה שלכם, תחומי העניין שלכם, החיפושים שלכם, רכישות אחרונות שלכם ועוד פרטים נוספים ומידע אישי שאתם בדרך כלל לא מעוניינים לחשוף. עם VPN הכתובת שתגיע לאתר המבוקש תהיה הכתובת בה יושב שרת ה VPN  שתבחרו ולא הכתובת הממשית בה נמצא המחשב ממנו אתם גולשים. אז דיברנו כבר על היכולת שלה VPN לשמור על פרטיות חברות גדולות ממשלות ותאגידים אבל עכשיו אנחנו מבינים שהפרטיות שלנו כמשתמש פרטי לא פחות חשובה. היתרון המשמעותי הנוסף שיש לשינוי המיקום שמתאפשר בעזרת ה VPN הוא גלישה באתרים שמגבילים או אוסרים שימוש ממקומות מסוימים. נגיד שאתם רוצים לצפות בתכנים שלא פתוחים לישראל או שאתם גולשים ממחשב של גוף ציבורי מסוים שמסיבה כזו או אחרת חסם תכנים ספציפיים, ה VPN שולח את האות לשרת בכל מקום שתבחרו וכך האתר בו תרצו לגלוש, חושב שהאות מגיע ממקום אחר בעולם ולכן יאפשר לכם גלישה.

 

אבטחת המידע

אם אתם גולשים דרך wi-fi ציבורי, המידע שלכם פרוץ ופתוח ובקלות אתם מאפשרים למי שמעוניין בכך כמו האקרים ועברייני רשת לגנוב את המידע האישי שלכם ולהשתמש בו. אם התקנתם VPNגם אם מישהו יצליח להגיע למידע שלכם, הוא עדיין לא יידע שהוא מגיע מכם. כדי להמחיש את הנקודה הזו, תוכלו לדמיין מנהרה שמחברת בין שני מקומות כאשר את מה שמתרחש בתוכה אף אחד מבחוץ לא יכול לראות, אלא רק את הכניסה והיציאה ממנה.

 

אוקיי, השתכנעתי. איך אני יודע באיזה VPN לבחור וכמה זה יעלה לי? 

ישנן שרותים המאפשרים שימוש ב VPN חינמי לחלוטין, אבל אם אתם לא מעוניינים שה VPN ייאט לכם את מהירות הגלישה ויפגום ביציבות, האפשרות הנכונה יותר עבורכם היא להתחבר לשרת VPN בתשלום וכאלה יש רבים ומומלצים כמו: nordvpn ,expressvpn ,cyberghost-vpn, purevpn ועוד. העלות בדרך כלל נעה בין 5-20 $ לחודש ותהליך ההתקנה פשוט ומפורט שלב אחר שלב באתרי ה VPN.

תגיות

2 תגובות

לחץ כאן להוספת תגובה

אודות המחבר

דנה אלקבץ

מנהלת, כותבת ועורכת התוכן בבאזוקי. קופירייטרית, כותבת ועורכת תוכן יותר מעשור. בנוסף, שחקנית ואמא ל-3. חיה ונושמת תוכן מאז ומתמיד. אוהבת מילים ואנשים והכי אוהבת להגיש את המילים הנכונות לאנשים הנכונים. לגעת, לרגש ולהעשיר עולמות דרך המילה הכתובה ובכלל, פריקית של תוכן איכותי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות