הורות

מי צריך זמן איכות עם הילדים?

 

 

 

הכותבת היא ריטה רושל, בעלים ומנהלת "גן הדרים" בנתניה, גננת מוסמכת בכירה, מדריכת קבוצות הורים ומשפחות, סופרת ומחברת ספר ילדים ״צחצוח בלי ויכוח״

 

כשהייתי אמא לילד אחד (אוי, כמה מזמן זה היה!) , כל זמני הפנוי היה מוקדש לו. הגיוני, לא? הייתי אוספת אותו מהגן, היינו עוברים בשלושה פארקים בדרך, עולים במדרגות הביתה, סופרים אותן בעברית, אנגלית, צרפתית ועוד שפה שהיינו ממציאים באותו רגע, מכינים ארוחת ערב תוך כדי משחק, שירה וריקוד, היינו אוכלים כולנו ביחד תוך כדי שיחה והרבה צחוקים, הייתי מקלחת אותו בכיף, ללא הגבלת זמן, מסרקת שלוש שיערות על ראשו במשך עשרים דקות, מדגדגת, משכיבה, יושבת לידו קצת, מחבקת אותו ער, מחבקת אותו רדום, מחבקת אותו ישן… את כל הזמן שבעולם הקדשתי לו גם בסופי שבוע, גם בחופשים, גם… גם.. גם… כי פשוט לא היה מישהו אחר להקדיש לו. 

 

כשנכנסתי להריון השני, כמו כל אמא צעירה, אמוציונלית והורמונלית, בכיתי לילות וימים על סוגיית חיי הבלתי מובנת בעליל: כיצד אוכל לחלק את האהבה לשניים? כיצד הלב שלי יכיל את שניהם? ברגע אחד קיבלתי תשובה לשאלה שחנקה אותי חודשים, באותו רגע אחד כשהונחה על בטני הכל נהיה ברור. הלב עושה את זה אוטומטי. כל כך קל ופשוט! אמנם הפכתי להיות אמא לשניים, אבל שכחו להוסיף לי עוד כמה שעות ליממה! באותן עשרים וארבע שעות הייתי צריכה לחלק את זמני בין שניהם! איך עושים את זה? הבכור לא כל כך אהב את הרעיון שלקחו לו את "זמן אמא" ואת אמא בכלל ואז לראשונה הבנתי כמה חשוב להתאמץ בשביל להקדיש לכל אחד זמן איכות. שמעתם על צמד המילים הזה? בטוחה שכן. מקפידים? לא בטוחה שכן.

 

כי זה מטורף, כי זה קשה. אני פוגשת הרבה הורים שאומרים לי שזה אפילו בלתי אפשרי.  כולנו חולמים להיות ההורים הטובים לילדים שלנו, להקדיש להם את מירב הזמן וכולנו שרויים בחיי ההורות המאתגרים, הלא פשוטים, המורכבים ונאלצים לתמרן בין כל משימות החיים. זמן איכות עם כל אחד מהילדים נראה כמו משימה בלתי אפשרית. "אין זמן לנשום", "אין לי זמן לעצמי", "אין לי עזרה, איפה יהיו הקטנים כשאצא עם הגדול?"- אלה המשפטים שאני שומעת מהרבה הורים.  ואז, הפלא ופלא, אני שומעת שאותו זוג הורים יצאו לסרט לבד, רק שניהם, הביאו בייביסיטר או סבתא לשמור הילדים כי רצו זמן איכות! מושלם, באמת מושלם! אני מוחאת כפיים ואומרת "איזה יופי"… רק שאלה לי?! למה אם אתם זקוקים לזמן איכות אחד עם השני ומוציאים לזה זמן, אתם לא חושבים שזה נחוץ לילדים ולא מוצאים לזה זמן?

 

אגב, גם לי זה קשה בטירוף. כמו רוב הנשים, אני עובדת. אגב, משרה מלאה.  אני מתחזקת את הבית, נראה לי בצורה סבירה. אני בת להורים שלי, אחות לאחותי הגדולה, חברה לחברותיי, בת זוג לבן זוגי… אההה, רגע… אני גם מורה, רופאה, נהגת מונית, ספרית, מעצבת, לפעמים אני גם מעצבנת; אני גם מבשלת, מכבסת, תופרת, פורמת, תופרת שוב.. אעצור כאן כי זה ארוך ובטח כל אחד מכם יודע למה אנחנו, ההורים, מסוגלים. אני הוספתי לרשימה הענקית הזו שלי עוד משימה אחת הכי חשובה בחיים: אני לא מוותרת! לא מוותרת לעצמי ולילדים שלי על זמן איכות שלי איתם, עם כל אחד מהם לחוד, אני והוא או אני והיא ואני ועוד היא אחת. יש לי שלושה. כלומר, שלושה זמני איכות שונים.

 

כן, זה אפשרי. זה קשה, אך אפשרי. זמן איכות לא נמדד בזמן, בדקות, במספר פעמים בשבוע. הוא נמדד באיכות. כל ילד באשר הוא, זקוק לזמן הזה לבד עם הוריו או עם אחד מהוריו,

אגב בכל גיל, גם אנחנו היום, כשאנחנו כבר הורים בעצמנו. ולא, לא מדובר בהוצאה כספית על קניית כרטיסים להצגה, סרט או קרקס. זה נחמד, אבל לא תמיד זה נחוץ. זמן איכות מושלם יכול להיות בטיול בפארק, בהליכה מסביב לבית, אפילו נסיעה קצרצרה מהגן או לבית הספר, כשכבר הורדתם את האחים. תעשו כך שבכל פעם תתחילו את האיסוף מילד אחר וביחד איתו תמשיכו באיסוף. את חמש הדקות האלה שאתם לבד אפשר להכתיר בכותרת ה"איכות". צריכים להוציא דואר מהתיבה מתחת לבית? קחו אתכם את הגדול, שיתלווה ובזמן הזה הרווחתם חמש דקות של הלבד. יותר קל מזה? צריכים לקפוץ לסופר כי חסר לכם משהו קטן? קחו את הקטנה. צריכים לטייל עם הכלב? קחו אחד מהם להתלוות אליכם. הרווחתם זמן איכות בקלילות ללא מאמץ. לוקחים אותו ליום הולדת של חבר? קחו אותו לבד, בלי האחים המתלווים. תבקשו מהשכנה לשמור, אבל תבלו איתו לבד. 

 

זמן איכות אפשר ליצור גם בתוך הבית. תיעזרו באנשים סביבכם, תישארו לפעמים עם אחד הילדים בבית. לא חשוב מה תעשו, תשחקו במשהו או סתם תשבו ותפטפטו. הזמן הזה לא יחזור על עצמו! מקלחת אישית לכל ילד, זמן איכות מושלם, אינטימי, אישי. תעירו כל ילד מילדיכם בבוקר באופן אישי: בדגדוג אישי, נשיקה אישית, אחד אחד, בלי להתעצל. אלה גם דקות קסומות שלו אתכם, לבד. כשהאחד עושה שיעורים, תספרו לשנייה סיפור, כשהשנייה מתקלחת, תרקדו ריקוד עם השלישי, כשהשלישית ישנה, תשוחחו עם הראשון או כל דבר אחר שעולה על דעתכם. 

 

בזמני איכות האלה הם מדברים יותר, חולקים דברים, מרגישים קרובים אליכם יותר כי עם האחים זה תמיד שונה. זה לא סותר, כמובן, זמן משפחה, פעילויות אחים משותפות- גם באלה אנחנו משקיעים לא מעט. המטרה כאן היא לעודד אך ורק זמן אישי עם כל אחד מהילדים. 

 

אני יודעת, אני יודעת, אני יודעת כמה קשה המשימה הזו עלולה להיות.  תאמינו לי, אני יודעת! אבל יותר ממה שאני יודעת את זה, אני בטוחה שבזכות זמן האיכות נגרום לכל אחד מהם להרגיש חשוב, בלתי רגיל, מיוחד, אהוב; נקשיב רק לו, נסתכל רק עליו. כי בבית הרועש, התוסס והשמח שלנו הם תמיד ביחד. אז בואו נאפשר להם לפעמים להיות קצת לבד איתנו, ליהנות מהבלעדיות ולהתגעגע לאחים.

 

 

 

3 תגובות

לחץ כאן להוספת תגובה

  • את צודקת,הרבה פעמים מדמיינים את הזמן איכות,כאיזה פעילות מורכבת מחוץ לבית שעולה כסף,כשאותה פעילות יכולה להיות סיבוב לסופר.לילדים לא משנה,בטח לא לילדים קטנים. תודה !

  • מסכימה עם כל מילה!!! בזכותך, מודעת ומשתדלת מאוד ליישם ❤️ זמן איכות עושה פלאים ורק המבט שלהם בעיניים, החיוך, ברגע הזה של הביחד (ביחד לבד), עושה את הכל !

אודות המחבר

ריטה רושל

ריטה רושל, נשואה ואמא ל-3 ילדים, כל יום בחיי לומדת ונהנית בזכותם. גננת במקצועי, מה שאומר שאני אמא שנייה לעוד 24 אוצרות שגם מהם אני לומדת כל כך הרבה. בשעות הפנאי הנדירות שלי, אני משקיעה בכתיבה על המסע האישי שלי כאמא, גננת ומנחת הורים בגישת אדלר.
roshalrita@gmail.com

שינוי גודל גופנים
ניגודיות