זוגיות

מתי כדאי ליזום גירושין?

 

הכותבת היא לב חגית, עו"ד לענייני משפחה וגירושין ומגשרת משפחתית

 

גירושין הם אף פעם לא חדשות טובות וחשוב לנסות ולשמר את התא המשפחתי כמעט בכל מחיר – לפחות לטובת הילדים. אבל לעיתים המציאות הופכת לבלתי נסבלת ולפעמים, מתחילה לקנן תחושה שגם הצד השני "משתעשע" ברעיון לפתוח בהליכי גירושין. במקרים כאלה אני ממליצה למהר ולהתייעץ עם עורכי דין. מדוע? מפני שקיימת משמעות מאד גדולה לעובדה מי מהצדדים פנה ראשון לבית המשפט למשפחה או לבית הדין הרבני וביקש להתגרש.

 

רבות דובר על החוק המחייב זוגות לעבור הליך גישור, אבל מעטים יודעים, שהמרוץ בין הבעל לאישה לאיזו ערכאה לפנות (בית המשפט למשפחה או בית הדין הרבני) – ממש לא נפסק. בלי קשר להליך גישור, אם ההליך מתפוצץ, ולצערנו ברוב המקרים הוא לא צולח – מאבק הגירושין יעבור לערכאה שעליה יחליט מי שהגיש בקשתו ראשון. אם הבעל הקדים והגיש את הבקשה לישוב סכסוך – אזי, הוא יחליט היכן ינוהל מאבק הגירושין, ולהיפך.

 

אגב, לא תמיד כדאי לגבר להגיע לבית הדין הרבני ולא תמיד כדאי לאישה לפנות לבית המשפט לענייני למשפחה- הכל תלוי בנסיבות.

 

כך למשל, רק בית הדין הרבני יוכל למנוע כל אפשרות של הבעל להוציא את האישה מהבית, קוראים לפעולה הזו 'צו מדור ספציפי' – והיא כדאית לנשים במקרים רבים. (לעתים נדירות ניתן הצו גם לגברים).

 

בית הדין הרבני גם עשוי לקבוע מזונות אישה, תשלום חודשי שבו יחויב הבעל לשמירת רמת החיים אליה הורגלה האישה לפני תחילת הסכסוך. מדובר בתשלומים שלא קשורים למזונות המגיעים לילדים – ולעיתים מדובר בסכומים מאד יפים המשולמים לאישה מדי חודש עד שהבעל נותן לה גט.

 

צריך לזכור שאם הבעל יקדים את האישה בפניה לערכאות, הוא יוכל למנוע ממנה פעמים רבות את הגישה לנכסים המניבים של המשפחה – כמו העסק, שלרוב הבעל משמש בו דמות מפתח (ואני כמובן עושה פה הכללה. לא כל העסקים המשפחתיים נשלטים על ידי גברים, במיוחד לא בעידן שלנו).

 

קיימת גם סכנה של הברחת נכסים על ידי הבעל, פעולה שהאישה תתקשה למנוע, אם היא לא תתכונן היטב ומראש ליום שאחרי פתיחת מאבק הגירושין.

 

אם הבעל הוא היוזם, הוא גם יוכל ביום אחד למשוך כספים רבים מחשבונות הבנק המשותפים ולמעשה לשתק כלכלית את האישה (וגם להיפך כמובן). אמנם הכספים הללו יוחזרו בסופו של עניין  – אבל עד אז, השיתוק הכלכלי, יכול לגרום נזקים קשים באפשרות להתמודד משפטית עם הליך הגירושין.

 

לסיכום, אם אתם חושבים על גירושין, כדאי למהר ולהתייעץ עם עורך דין על זכויותיכם ועל הטקטיקה המומלצת לכם, מבעוד מועד.

זכרו, כל משבר בין בני זוג הוא כואב ומעיק, אז נסו להקל על עצמכם עד כמה שאפשר.


*האמור לעיל מתייחס לנשים ולגברים כאחד ואין לערוך אבחנה מגדרית.

 

הוסף תגובה

לחץ כאן להוספת תגובה

אודות המחבר

עו"ד חגית לב

עו"ד חגית לב
עורכת דין ומגשרת בדיני משפחה, במהלך שני העשורים האחרונים, עזרתי לאלפי אנשים לעבור את הליך הגירושין, תוך שליטה ניהולית וכלכלית בעסקים ובנכסים שלהם, תוך שמירה על הטהור מכל- ילדיהם.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות